Odwiedź nas
ul. Elektronowa 8A, Łódź
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek
8:00 - 17:00
Wyślij Wiadomość
biuro@dsintegracje.pl
AlarmyAlarmy

Alarmy

Zanim zdecydujemy jakie alarmy powinny się znaleźć w naszym budynku powinniśmy poznać różne rodzaje alarmów, ich wady i zalety.

Alarm to każdy system ostrzegania za pomocą dźwięku o wysokim natężeniu lub sygnałów świetlnych. Jest niezbędnym elementem wszelkich systemów zabezpieczeń miejsc i budynków. Alarm może informować o każdym zagrożeniu. Można też założyć osobne alarmy do sygnalizowania włamania, napadu lub zniszczenia mienia, a osobne do ostrzegania o pożarze w budynku.

Rodzaje urządzeń i sygnałów alarmowych

Alarm można zasygnalizować za pomocą dzwonka, sygnałów świetlnych, brzęczków i innych wyróżniających się sygnałów dźwiękowych, syren lub informacji werbalnej (np. podanej przez radiowęzeł lub megafon).

W budynkach najczęściej używa się syreny lub sygnałów świetlnych. Tych ostatnich alarmów używa się szczególnie w pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu. Również tam gdzie możliwa jest większa ilość osób niedosłyszących powinny się znaleźć dobrze widoczne sygnalizatory świetlne.

Jak to działa?

Najczęściej alarmy są uruchamiane automatycznie po wykryciu przez czujki zagrożenia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji pożaru lub znacznego uszkodzenia budynku. W razie pojawienia się włamywacza system alarmowy włącza się po przekroczeniu przez osobę niepowołaną bariery np. na podczerwień. Zwykle w tym drugim przypadku montuje się czujki tuż przy drzwiach. Właściciel domu lub pracownik biura wyłącza alarm wpisując kod dezaktywujący na tablicy rozdzielczej.

Poza tym istnieją różne formy alarmów uruchamianych ręcznie. Może to być dyskretny guzik pod biurkiem pracownika bankowego lub ręcznie uruchamiana syrena. Ten sposób uruchamiania alarmu powinien być dostępny wszędzie tam gdzie podstawowy alarm może zawieść. W instytucjach takich jak banki automatyczne czujki mogą nie wystarczyć do wykrycia zagrożenia. To pracownik decyduje o tym czy rzekomy klient zachowuje się podejrzanie.

Poza alarmami dźwiękowymi i świetlnymi osoby upoważnione mogą podać komunikat ostrzegawczy za pomocą systemu ostrzegawczego DSO.