Odwiedź nas
ul. Elektronowa 8A, Łódź
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek
8:00 - 17:00
Wyślij Wiadomość
biuro@dsintegracje.pl
Systemy-Sygnalizacji-PożarSystemy-Sygnalizacji-Pożar

Systemy przeciwpożarowe SSP

Każdy budynek może być narażony na ryzyko pożaru, dlatego dobrym rozwiązaniem są systemy przeciwpożarowe SSP. Dzięki wielofunkcyjnemu zabezpieczeniu pozwalają informować o pożarze, ograniczać jego rozprzestrzenianie i wspierać bezpieczną ewakuację.

Wykrywanie pożaru

Pierwszym ważnym elementem systemów przeciwpożarowych są czujki. To dzięki nim możliwe jest wykrycie zagrożenia i przekazanie informacji do kolejny urządzeń.

systemach przeciwpożarowych SSP istnieje kilka rodzajów czujek:

  • Czujki dymu – czujki optyczne mogą „zobaczyć” dym, to znaczy wykryć go przez zauważenie charakterystycznego zagęszczenia w powietrzu. Natomiast czujki jonizacyjne wykrywają obecność dymu przez zauważenie zmniejszenia prądu jonizacji powietrza.
  • Czujki ciepła – reagują na przekroczenie wyznaczonej temperatury lub na gwałtowny wzrost ciepła w pomieszczeniu. Ich działanie jest korygujące w stosunku do czujek dymu. O ile czujka optyczna może wykryć każdą parę wodną czy pył, czujka temperatury potwierdza, że źródłem zanieczyszczenia powietrza jest pożar.
  • Czujki płomienia – pojawienie się tzw. otwartego ognia nie towarzyszy każdemu pożarowi. Dlatego ten rodzaj czujek jest stosowany tylko w specjalnych pomieszczeniach.

Ponadto możliwe jest zastosowanie wielofunkcyjnych czujek, które zakłada się w ramach systemów przeciwpożarowych SSP, szczególnie w większych pomieszczeniach. W magazynach i dużych salach dobrze sprawdzą się czujki liniowe. Działają one na zasadzie monitorowania czystości powietrza za pomocą promieniowania podczerwonego. Wiązka wysyłana z nadajnika odbija się od lustra po drugiej stronie instalacji. Jeżeli w powietrzu pojawi się dym, to odbijanie wiązki zostanie zaburzone i włączy się alarm.

Bardziej zaawansowane czujki multisensorowe pozwalają ograniczyć ryzyko fałszywego alarmu, przez zastosowanie dwóch rodzajów czujki w jednej instalacji.

Informowanie o pożarze

Po wyczuciu zagrożenia systemy przeciwpożarowe SSP powinny wszcząć alarm i przekazać informację do centrali. Urządzenie alarmujące może być podłączone do niezależnego systemu DSO lub posiadać własny sygnalizator. Najczęściej instaluje się systemy sygnalizujące za pomocą dźwięku lub komunikatów. Czasami dodatkowo system posiada sygnalizowanie świetlne. Jest ono przydatne w miejscu, gdzie mogą przebywać osoby niesłyszące. Może też informować o pożarze osoby znajdujące się poza zasięgiem dźwięku sygnalizatora.

Zabezpieczenie i wsparcie ewakuacji

Oprócz bezpośredniego alarmu system przesyła informację do systemu automatyki budynku lub do ochrony, straży pożarnej albo zarządcy obiektu. Poza tym sygnał jest przesłany do urządzeń wykonawczych np. klap oddymiających, drzwi ewakuacyjnych, urządzeń gaszących. W ten sposób możliwa jest minimalizacja szkód spowodowanych pożarem.