Odwiedź nas
ul. Elektronowa 8A, Łódź
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek
8:00 - 17:00
Wyślij Wiadomość
biuro@dsintegracje.pl
Systemy Sygnalizacji Włamania i NapaduSystemy Sygnalizacji Włamania i Napadu

Systemy sygnalizacji włamania i napadu SSWiN

Jeżeli czegoś obawia się właściciel wartościowych przedmiotów lub strażnik ważnych dokumentów to włamania. Dobrym sposobem, żeby zminimalizować ryzyko takiego scenariusza są systemy sygnalizacji włamania i napadu SSWiN. Jest to zespół zabezpieczeń, alarmów i czasami dodatkowych funkcji zarządzania budynkiem na wypadek włamania.

Systemy mają zróżnicowany zasięg i działanie. Najprostsze zapewniają blokadę i alarm w razie próby dostania się do budynku osób niepowołanych. Mogą też monitorować strefę zewnętrzną (podwórko) i peryferyjną (pobliże ogrodzenia), dzięki czemu wykrywają potencjalne zagrożenie ze strony osób niepowołanych.

Systemy sygnalizacji włamania i napadu SSWiN mogą być połączone za pomocą sieci kabli lub działaś w sieci bezprzewodowej. Możliwe jest nawet sterowanie i kontrolowanie ich za pomocą telefonu komórkowego. Niezależnie od nośnika sieci i sposobu przesyłania informacji system składa się z centrali i urządzeń peryferyjnych.

Centrala, to specjalnie przystosowany komputer, którego zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie informacji dostarczanych z innych urządzeń systemu. Ważną funkcją jest też zapis informacji w postaci dziennika lub rejestracji audio/wideo. Dzięki temu możliwe jest zidentyfikowanie osoby stanowiącej potencjalne zagrożenie dla budynku. Parametry centrali powinny być dobrane zgodnie z przewidywaną wielkością i funkcjami sieci zabezpieczeń.

Podstawowym urządzeniem systemów sygnalizacji włamania i napadu SSWiN jest czujka. Istnieje wiele rodzajów czujek, które reagują na różnego rodzaju bodźce, m.in.:

  • Pasywna lub aktywna czujka podczerwieni
  • Czujka mikrofalowa
  • Czujka magnetyczna
  • Czujka dualna (używająca dwóch rodzajów czujników)

Ponadto można zainstalować tzw. przycisk napadowy, który jest uruchamiany ręcznie. W placówkach, w których możliwy jest napad bezpośrednio na pracowników obiektu (np. w bankach) można zainstalować takie urządzenie w dyskretnym miejscu, w zasięgu ręki pracownika.

Poza tym konieczne jest zainstalowanie sygnalizatorów, które emitują dźwięk i sygnały świetlne po wszczęciu alarmu.